Menu
Home Page

- Further Governorship Details

Reddal Hill Governor Details 

 

Governor Name

Type of Governor

Term of Office End Date

Reson for Stepping Down

Chair (CH) or Vice Chair (VC)

Committee Chair

Premises, Health & Safety Committee Member

Staffing & Finance Committee Member

Curriculum & Standards Committee Member

Connections to Staff (Yes or No)       If Yes, who & how

Other School Governor Posts held.                  Name of School & type of Governor

Business Interests declared. (Yes / No)   If yes please state

Attendance 15/16

Sahima Iqbal

Parent                   

Co-opted

15/09/2016

16/09/2020

 

Vice Chair 2015/16 Chair 2016/17

Curriculum & Standards 2015/16

 

Yes

Yes

No

 

No

12 of 13

Massarat Ali

Parent                   

Co-opted

15/09/2016

16/09/2020

 

 

Premises, Health & Safety
Staffing & Finance

Yes

Yes

Yes

No

 

No

12 of 13

John Stokes

Staff

20/02/2018

 

 

 

 

Yes

Yes

No

 

No

10 of 10

Sarah Cooper

Parent

01/10/2018

 

Vice Chair 2016/17

Curriculum & Standards 2016/17

 

Yes

Yes

No

 

No

9 of 10

Nazia Banaras

Parent

29/12/2015

Resigned

 

 

 

 

 

 

 

 

N/A

Cllr Webb

LA

07/10/2018

 

 

 

Yes

 

Yes

No

 

 

2 of 9

Phillip Wears

Co-opted

29/04/2019

 

 

Finanace & Staffing

Yes

Yes

Yes

No

 

No

10 of 11

Michael Brown

Co-opted

01/12/2015

Resigned

 

 

 

 

 

 

 

 

N/A

Andrew Beard

Co-opted

29/04/2019

 

 

 

Yes

 

Yes

Yes - Wife Mrs K Beard

 

No

4 of 10

Phillippa Hall

Co-opted

01/09/2016

Resigned

Chair 2015/16

 

 

 

 

No

 

No

13 of 13

Ceri Nelson

HeadTeacher

on-going

 

 

 

Yes

Yes

Yes

No

 

No

13 of 13

Kathrine Wilkes

Community

15/07/2015

End of Term

 

 

 

 

 

 

 

 

N/A

Top